Obserwuje się m.in. obniżenie odporności psychicznej nauczycieli, zatem wszyscy – nie tylko uczniowie, ale również dydaktycy – muszą odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę, która da im pewność tego, że są kompletni i wartościowi.
ComponentDisplayClosedMarkerComponent
Aby budować mocne poczucie własnej wartości, warto wiedzieć, że życie aktywne, w przeciwieństwie do pasywnego, opiera się na ciągłym działaniu, wywodzącym się z pytania: Co będę robić, jakie aktywności podejmę, aby codziennie budować poczucie własnej wartości?
Znakomity psycholog, Nathaniel Branden, pisał o sześciu filarach poczucia wartości człowieka. Są to praktyki, które powinny wejść nam w nawyk:
- praktyka świadomego życia
- praktyka samoakceptacji
- praktyka odpowiedzialności za siebie
- praktyka asertywności
- praktyka życia celowego
- praktyka prawości.
Pierwszy filar, świadome życie, mówi o tym, co jest ważne dla osiągnięcia moich celów, działań i wartości. Jeśli unikam konfrontacji z przykrymi faktami, udaję przed sobą, że ich nie zauważam lub się nad nimi nie pochylam, wówczas karą za takie myślenie jest zanik własnej skuteczności oraz postępujący brak szacunku do samego siebie.
Samoakceptacja, w odróżnieniu od samooceny, jest czymś, co robimy. Samooceny wyłącznie doznajemy. Samoakceptacja to głos siły życiowej, rodzaj „samolubstwa” w najbardziej szlachetnym sensie. Jeżeli milknie, pierwszą ofiarą pada poczucie własnej wartości. Samoakceptacja:
- może walczyć o nasze życie, nawet gdy jesteśmy przepełnieni rezygnacją,
- kiedy jesteśmy krok od samobójstwa, może sprawić, że chwycimy za telefon, by przywołać pomoc,
- po latach znoszenia bólu i upokorzenia może nakazać nam zaprotestować.
Trzeci filar, odpowiedzialność za siebie, to m.in. wytrwałość w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Wymaga ona od nas uświadomienia sobie własnej odpowiedzialności za:
- swoje wybory i działania;
- stopień świadomości w relacjach z ludźmi;
- swoje zachowanie wobec uczniów, współpracowników, małżonka, dzieci, przyjaciół;
- sposób, w jaki spędzam czas;
- podnoszenie poziomu własnej samooceny.
Świadoma i odpowiedzialna pewność siebie jest kluczem do prowadzenia szczęśliwej egzystencji.
Pozostałe filary zostaną przedstawione w następnym artykule z cyklu.
Bibliografia:
Branden N., 6 filarów poczucia wartości, Warszawa 2014.