Najbardziej inspirujące i zarazem fascynujące jest to, że mogę zabrać innych w tę niekończącą się przygodę (…). Że możemy wspólnie (…) wspinać się na kolejne platformy Wieży Eiffla, zanurzać maślane ciastko pachnące Bretanią w porannej kawie z mlekiem i szukać czasu z Proustem, popadając w melancholijny nastrój na samą myśl, że nie starczy nam życia, by całe to piękno języka i świata francuskiego zgłębić… Kto nie czuje na ramionach gęsiej skórki, czytając ten opis? Komu ślinka nie napływa do ust na myśl o francuskich pysznościach? Kto nie marzy, by stanąć właśnie u stóp najsłynniejszej paryskiej budowli? Cytat to fragment wyróżnionej przez nas odpowiedzi, której autorka wygrała jedną z książek na temat Francji. Gratulujemy wszystkim trzem zwyciężczyniom i czujemy się zainspirowani do zgłębiania tajemnic kraju słynącego z makaroników!
Inspiracją do nauczania języka francuskiego okazała się też satysfakcja płynąca z postępów językowych uczniów; sama Francja i świadomość, że wprowadzanie do nauki elementów kulturowych i znajomość kraju ułatwiają zdobywania wiedzy; miłość do kraju pachnącego croissantami i wiele, wiele innych…
- Inspirujące jest to, że ucząc się francuskiego mogę jeszcze bardziej poszerzać swoje horyzonty – sięgać po oryginalne wydania książek, oglądać filmy, wsłuchując się w melodyczne brzmienie ulubionego języka, czy poznawać nowych ludzi, którzy niby są tacy sami, jednak nieco inaczej patrzą na życie i dzięki temu, że nie towarzyszy nam bariera językowa, pokazują mi swój punkt widzenia.
- Inspirujące w języku francuskim jest to, że wbrew pozorom da się go nauczyć, coś nierealnego staje się rzeczywistością, rozpiera nas duma, można poznać wiele tajemnic naszych pradziadków i wyruszyć w piękną słowną podróż, wyrafinowaną i czasem zabawną.
- Pytanie proste jak widelczyk do ślimaków. (…) Francuzi swoje wyrazy łączą, przelewają jeden w drugi - magia liaison. Ich mowa jest przez to ciągiem pięknych dźwięków. (…) Francuskie pismo onieśmiela niewprawione oko. Ogrom liter, które istnieją jakby wyłącznie po to, by przydawać uroku samej lekturze - bynajmniej nie po to, by te dźwięki wymawiać. Akcenty czysto funkcjonalne idą w parze z tymi, które mają przypominać Francuzom o łacińskich korzeniach ich języka. Ich pismo skrywa więc w sobie mauzoleum wielkości Rzymu. Jest to przy tym język pełen ekspresji. Ktoś kto sądzi, że francuski jest tylko językiem romansów, nigdy nie słyszał chyba wściekłego paryżanina. Wszystkie te słodkie gardłowe dźwięki natychmiast stają się charczącymi okrzykami wszystkich trzech Furii. Również i w tym, w tym bogactwie, tkwi jego piękno.
- Kiedy zaczynałam opanowywać ten język, czułam się tak, jakbym weszła do tajemniczego klubu, pełnego smakowitych bagietek, aromatycznego sera i eleganckiej muzyki. Przyznajcie się, ile razy próbowaliście mówić po francusku i automatycznie uciekaliście w swojej wyobraźni do urokliwej kawiarni w Paryżu? Bo ja mnóstwo! No właśnie, to w tym tkwi magia nauki francuskiego!
Czytając odpowiedzi, my również czujemy się zainspirowani – Państwa wyobraźnią i kreatywnością. Jesteśmy dumni, że nauczyciele, którzy pracują z naszymi seriami do nauki języka francuskiego, to tak wspaniali pedagodzy!
Wszystkim uczestnikom konkursu proponujemy fragment publikacji Od intuicji językowej do zachowań intuicyjnych w języku na przykładzie języka francuskiego jako obcego
Przygotowaliśmy też dla Państwa krótką listę polecanych książek, których tematyka wiąże się – ściśle lub luźniej – z piękną Francją. W sam raz na sierpniowe, leniwe popołudnia ze szklanką lemoniady lub mrożonej kawy!
Wszystkie publikacje dostępne są w czytelni online IBUK Libra PWN. Jeśli nie korzystacie jeszcze z tej platformy – poproście o dostęp w swojej bibliotece. Jeśli ma ona poniższe tytuły w swoich cyfrowych zasobach – Wy będziecie mogli je bezpłatnie czytać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, wystarczy laptop, komputer czy tablet z dostępem do internetu. Miłej lektury!